دانشجو سرگرمی ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری

دانشجو: سرگرمی ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری سرگرمی بیا تو بخندیم کارتون منتخب روز

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی افزایش قیمت برق جدی شد

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت:با توجه به منطقی نبودن قیمت برق وزارت نیرو به شرکت برنامه برنامه و بودجه پیشنهادی جهت اصلاح تعرفه برق را ارایه کرده که ه

افزایش قیمت برق جدی شد

افزایش قیمت برق جدی شد

عبارات مهم : برنامه

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت:با توجه به منطقی نبودن قیمت برق وزارت نیرو به شرکت برنامه برنامه و بودجه پیشنهادی جهت اصلاح تعرفه برق را ارایه کرده که هم اکنون در حال بررسی است.

به گزارش ایسنا، هوشنگ فلاحتیان امروز در حاشیه هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران، در نشستی خبری با بیان اینکه بر اساس مفاد برنامه ششم توسعه، مجلس به دولت این اجازه را داده است که قیمت حامل های انرژی از جمله برق را در طول برنامه اصلاح کند، اظهار کرد: این مصوبه مجوزی جهت این است که وزارت نیرو پیشنهاد خود را به شرکت برنامه و بودجه ارایه کرده است.

افزایش قیمت برق جدی شد

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه این پیشنهاد هم اکنون در دولت در حال بررسی است و هر تصمیمی که دولت اتخاذ کند اجرا خواهد شد، افزود: هر کیلووات ساعت برق اکنون با قیمت کمتر از ۷۰ تومان عرضه می شود، در حالی که قیمت تمام شده است هر کیلووات ساعت برق بدون احتساب سوخت، ۱۰۰ تومان هست. یعنی وزارت نیرو به ازای هر کیلووات ساعت برق ۳۰ تومان متضرر می شود و این مساله، مشکلاتی اقتصادی را جهت صنعت برق به وجود آورده است.

به گفته وی جبران شرایط کنونی دو راه زیاد ندارد؛ اول اینکه مابه التفاوت قیمت تکلیفی و تمام شده است برق به وسیله دولت پرداخت شود و یا با رعایت الزامات قانونی، تعرفه ها اصلاح شود. مابه التفاوت قیمت تمام شده است با قیمت تکلیفی برق ۲۳ هزار ۵۰۰ میلیارد تومان است که این رقم را دولت باید به وزارت نیرو پرداخت کند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت:با توجه به منطقی نبودن قیمت برق وزارت نیرو به شرکت برنامه برنامه و بودجه پیشنهادی جهت اصلاح تعرفه برق را ارایه کرده که ه

فلاحتیان با اشاره به ظرفیت های صادراتی صنعت برق گفت: صنعت برق با صادرات سه میلیارد دلار در سال، رتبه نخست در صادرات کالاهای غیرنفتی را به خود تخصیص داده شده است داده است ولی این توانایی در تولیدکنندگان تجهیزات صنعت برق کشور عزیزمان ایران وجود دارد که ارزش صادرات کالا و خدمات را به ۲۰ میلیارد دلار برساند.

وی اظهار کرد: امیدواریم کرد که با کمک دولت، تسهیل صادرات و برداشتن موانع صادراتی، در آینده شاهد باشیم که از ظرفیت خالی تولیدکنندگان داخلی استفاده می شود و علاوه بر تامین نیاز کشور، بتوانیم به صادرات ۲۰ میلیاررد دلاری نیز دست یابیم که اگر این اتفاق بیافتد و شرایط فراهم شود، می توان صدها هزار اشتغال جهت تحصیلکردگان و مهندسان برق و الکترونیک فراهم کنیم.

معاون وزیر نیرو در خصوص چالش به وجود آمده جهت تامین سوخت نیروگاه های مقیاس کوچک گفت: نیروگاه های پراکنده و مقیاس کوچک جزو سیاست های پدافند غیر عامل کشور هستند که با بکارگیری آنها بتوانیم ضمن جذب سرمایه های خرد، برق مورد نیاز بعضی شهرک های صنعتی را هم از این طریق تامین کنیم و زیاد کردن کارکرد را نیز به همراه داشته باشیم.

افزایش قیمت برق جدی شد

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۲۷۰۰ مگاوات قرارداد در زمینه توسعه نیروگاه های مقیاس کوچک و پراکنده امضا شده است هست، گفت: اخیرا وزارت نفت برداشتی از قانون داشتند که این برداشت منجر به آن شد که گاز مورد استفاده مولدهای مقیاس کوچک به قیمت گاز مصرفی واحدهای صنعتی محاسبه شد.

فلاحتیان گفت: وزارت نیرو اعتقاد است که کل نیروگاه هایی که طرف حساب وزارت نیرو هستند و تولید خود را به شبکه سراسری تزریق می کنند باید از قیمت یکسانی برخوردار باشند. جلسه های مختلفی در این زمینه در شرکت برنامه و بودجه با حضور نمایندگان شرکت ملی گاز برگزار شد و این جلسه ها منجر به این شد که در آیین نامه اجرایی تبصره ۱۴ بودجه سال ۱۳۹۶ این عنوان طرح شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت:با توجه به منطقی نبودن قیمت برق وزارت نیرو به شرکت برنامه برنامه و بودجه پیشنهادی جهت اصلاح تعرفه برق را ارایه کرده که ه

معاون وزیر نیرو افزود: در پیش نویسی که به دولت تقدیم شده است هست، این عنوان از طریق کمیسیون اقتصادی دولت مورد تایید قرار گرفته و این هفته یا هفته آینده در صحن علنی دولت مطرح خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بعضی شرکت های گاز استانی به علت ادعای کسب تعرفه صنعتی، نسبت به قطع گاز مولدهای مقیاس کوچک اقدام کرده اند، اظهار امیدواری کرد که این مسئله با تدبیر دولت به صورت ریشه ای حل شود.

افزایش قیمت برق جدی شد

وی در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت نیرو قصد بکارگیری سرمایه های مردم در طرح های نیروگاهی را ندارد؟ گفت: قانونگذار جهت وزارت نیرو مشخص کرده است که تولید و توزیع برق را به بخش شخصی واگذار کند و به این ترتیب هم اکنون ۶۰ درصد برق کشور به وسیله بخش شخصی تامین می شود.

به گفته وی، هنگامی که قراردادی با یک شرکت شخصی منعقد می کنیم، باید روش های تامین مالی متفاوت را به کار گیرد؛ وزارت نیرو نمی تواند خود را درگیر این عنوان کند؛ کسی که موافقت اصولی می گیرد و قرارداد خرید تضمینی منعقد می کند یا باید خود منابع مالی را تامین کند، یا سرمایه گذار خارجی بیاورد و یا مردم را در طرح خود شریک کند.

وی با بیان اینکه قراردادهایی که تاکنون منعقد شده، به این سمت نرفته اند که فراخوان بزنند و مردم را شریک کنند؛ اظهار کرد: توصیه داریم که با شرکت های سهامی عام بتوانند سرمایه خود را تامین کنند. این کمکی به اقتصاد صنعت برق و شکوفایی فضای کسب و کار و نیروگاه سازهای داخلی است.

واژه های کلیدی: برنامه | برنامه | صادرات | نیروگاه | نیروگاه | تامین سوخت | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz